טיפול אינטגרטיבי בנשים סביב מעגל הפוריות

קורס הכשרה מעשי: עבודה טיפולית עם מטופלות

סביב המחזור החודשי, כניסה להריון, הריון, לידה וגיל המעבר

 קורס מקוון בהנחיית גב' ענבר פריד צאיג - פתיחה אוקטובר 2021 

הקורס בליווי "המרחב הנשי" מבית מרכז קוגניטיקה - בהנהלת ד"ר דני דרבי

מדוע חשוב להתמחות בטיפול ייעודי בנשים?

אירועי פריון (כמו המחזור החודשי, הריונות או גיל המעבר) הם אירועים ביולוגיים ייחודיים בחיי האישה המתאפיינים בתנודות בהורמוני המין שעלולות לעורר בנשים שונות מגוון של תגובות נפשיות: מצבי רוח מלנכוליים, התגברות של חרדות, רגישות יתר ורוגזנות, עלייה במחשבות טורדניות ועוד.

אירועי פריון אלה לא רק מכבידים על האישה מבחינה פיזיולוגית, לעיתים קרובות הם יכולים להתאפיין במשמעויות פסיכולוגיות מורכבות. למשל, קשיים בכניסה להריון עלולים להוביל לחוויות של ייאוש וחוסר אונים, חווית ההיריון עצמה יכולה להיות מלווה בתחושות אמביוולנטיות סביב השינוי הדרמטי הצפוי לקרות וכו. בו זמנית האישה גם נתונה במצב פיזיולוגי שגורם לה לרגישות נפשית מוגברת וגם חווה אירועים פסיכולוגים מעוררי מתח ורוויי קונפליקטים.

היחסים המורכבים בין גוף האישה לנפשה הובילו את עולם הטיפול והמחקר להבין כי מדובר בתת התמחות ייחודית, הדורשת היכרות מעמיקה עם מגוון ההיבטים. התמחות זו נקראת "הפסיכולוגיה של פריון האישה".

בקורס זה נלמד אודות חיי הנפש של האישה סביב צמתי פריון משמעותיים:

  • נכיר את התהליכים הפיזיולוגיים הייחודיים ונלמד על השפעתם על נפש האישה

  • נשרטט את התהליכים הפסיכולוגיים המאפיינים את נשים הניצבות מול אתגרים כאלו

  • נלמד טכניקות טיפול יישומיות עבור כל מאורע פריון​ המשלבות גישות: דינמיות, CBT, סכמה תרפיה, ACT, מיינדפולנס, IPT וטיפול מבוסס חמלה

הקורס יכלול למידה תיאורטית, תרגול מעשי, הצגות מקרה, מפגש עם מטופלות (בזום והקלטות של פגישות) והרצאות אורח על ידי מומחיות בתחום. כרבע מן השעות יוקדשו להדרכה מעשית על מקרים שיוצגו ע"י המשתתפות/ים. ההשתתפות בהדרכות והתייעצות לגבי מקרים הנה תנאי הכרחי וחיוני כחלק מן ההכשרה המעשית אשר מציע הקורס. 

מנחת הקורס: ענבר פריד צאיג, פסיכולוגית קלינית ובעלת תואר שני במדעי המוח מאוניברסיטת תל אביב. כיום עובדת כפסיכולוגית בכירה באברבנאל ומדריכה מטפלים בגישת CBT אינטגרטיבי ובתחום בריאות נפש האישה. בעברה במשך שני עשורים שימשה כחוקרת בכירה וכמנהלת ביחידת המחקר לבריאות נפש האישה באיכילוב. כיום מקימה ומנהלת שותפה ב"המרחב הנשי", מרכז לטיפול קוגניטיבי התנהגותי בנשים, מבית מרכז קוגניטיקה.

לתיאור מורחב של הקורס

לטופס הרישום