טיפול אינטגרטיבי בנשים סביב מעגל הפוריות

קורס הכשרה מעשי: עבודה טיפולית עם מטופלות

סביב המחזור החודשי, כניסה להריון, הריון, לידה וגיל המעבר

 קורס מקוון בהנחיית גב' ענבר פריד צאיג - פתיחה אפריל 2022 

הקורס בליווי "המרחב הנשי" מבית מרכז קוגניטיקה - בהנהלת ד"ר דני דרבי

מדוע חשוב להתמחות בטיפול ייעודי בנשים?

אירועי פריון (כמו המחזור החודשי הריונות או לידות) הם אירועים ביולוגיים ייחודיים בחיי האישה המתאפיינים בשינויים הורמונאליים שעלולים לעורר בנשים מגוון של תגובות נפשיות: מצבי רוח מלנכוליים, התגברות של חרדות, רגישות יתר ורגזנות, עלייה במחשבות טורדניות ועוד.

אירועי פריון אלה לא רק מכבידים על האישה מבחינה פיזיולוגית, לעיתים קרובות הם יכולים להתאפיין במשמעויות פסיכולוגיות מורכבות. למשל, קשיים בכניסה להריון עלולים להוביל לחוויות של ייאוש כבד לגבי העתיד, חווית ההיריון עצמה יכולה להיות מלווה בתחושות אמביוולנטיות סביב השינוי הדרמטי הצפוי לקרות וכו. בו זמנית האישה גם נתונה במצב פיזיולוגי שגורם לה לרגישות נפשית מוגברת וגם חווה אירועים פסיכולוגים מעוררי מתח ורוויי קונפליקטים.

בכל צומת פריון שכזו, זהות חדשה מתגבשת והאישה גדלה והופכת מילדה לאישה, מאישה לאם וכן הלאה. השינויים ההורמונאליים אמנם מתרחשים בגוף, אך תפקידם הנפשי חשוב לא פחות. הם מאפשרים לנפש האישה להיות חשופה וננגעת ועל ידי כך להתפתח, להתעצב ולגדול לעבר גיבוש זהות חדשה.

היחסים המורכבים בין גוף האישה לנפשה הובילו את עולם הטיפול והמחקר להבין כי מדובר בתת התמחות ייחודית, הדורשת היכרות מעמיקה עם מגוון ההיבטים. התמחות זו נקראת "הפסיכולוגיה של פריון האישה".

בקורס זה נלמד אודות חיי הנפש של האישה סביב צמתי פריון משמעותיים:

  • נכיר את התהליכים הפיזיולוגיים הייחודיים ונלמד על השפעתם על נפש האישה

  • נשרטט את התהליכים הפסיכולוגיים המאפיינים את נשים הניצבות מול אתגרים כאלו

  • נלמד טכניקת טיפול יישומית עבור כל מאורע פריון

בקורס זה נלמד אודות חיי הנפש של האישה סביב צמתי פריון משמעותיים: הווסת החודשית, פריון ואי פריון, הריון, לידה, אובדן הריון והתקופה שלאחר הלידה. נתבונן על כל צומת פריון באופן מקיף, מעמיק ואינטגרטיבי.

מנחת הקורס: ענבר פריד צאיג, פסיכולוגית קלינית ובעלת תואר שני במדעי המוח מאוניברסיטת תל אביב. כיום מקימה ומנהלת שותפה ב"מרחב הנשי", מרכז לטיפול קוגניטיבי התנהגותי לנשים, מבית קוגנטיקה. מטפלת ומדריכה מטפלים בגישת CBT אינטגרטיבי ובתחום בריאות נפש האישה. בעברה שימשה במשך שני עשורים כחוקרת בכירה וכמנהלת ביחידת המחקר לבריאות נפש האישה באיכילוב.

לתיאור מורחב של הקורס

לטופס הרישום