top of page

 

הפסיכולוגיה של גיל המעבר: פסיכותרפיה אינטגרטיבית

עם נשים בגילאי אמצע החיים – קורס מקוון

 מרכזת הקורס גב' ענבר פריד צאיג - פתיחה ספטמבר 2022 

הקורס בליווי "המרחב הנשי" מבית מרכז קוגניטיקה - בהנהלת ד"ר דני דרבי

גיל המעבר הוא מאורע פסיכו-ביולוגי מכונן בחייה של כל אישה.

סביב גיל חמישים נשים יכולות למצוא את עצמן בתקופה מאתגרת. הן יכולות להיות בשיא פריחת הקריירה שלהן כשלא מעט עומס ואחריות מוטלות על כתפיהן. מנגד, הן יכולות דווקא למצוא את עצמן בתקופה מאתגרת משום שהילדים התבגרו ופחות זקוקים להן והן חשות מבולבלות בנוגע לזהותן. מגוון של סוגיות ושאלות יכולות לעלות בתקופה זו של החיים שיעסקו בנושאים של דימוי גוף, קריירה, זהות ותפקידי חיים, מצב הרוח וביטוי עצמי, זוגיות ומיניות וכו.

 

לצד כל זאת, תקופה זו מתאפיינת בשינוי מהפכני בפיזיולוגיה הנשית כשהווסתות אט אט מפסיקות להופיע עד למנופאוזה – הפסקה מוחלטת של המחזור החודשי. לאורך חייה הבוגרים, התנהל גופה של האישה על פי שעון הורמונאלי חודשי - מחזורי קבוע ברובו. האישה התרגלה להיחשף להורמוני מין פוטנטיים שהשפיעו הן על גופה, הן על מוחה והן על זהותה. הורמוני המין שימרו לא מעט תפקודים גופניים כמו משקל הגוף, תפקוד הלב והמוח, חוזק העצמות, מראה העור, רמת התפקודים הקוגניטיביים ואיזון מצב הרוח.

לשינויים ההורמונליים הדרמטיים שמאפיינים את התקופה יש השלכות נרחבות הן על בריאותה הגופנית, אך בהחלט גם על מצב רוחה והדימוי העצמי של האישה. למשל, מרבית הנשים בישראל מדווחות על כך שהן חוות לפחות סימפטום אחד של גיל המעבר ברמה בינונית עד קשה, באופן שמקשה עליהן לתפקד כראוי. הן עלולות לסבול מגלי חום או קשיי שינה בסבירות גבוהה, אך גם להפוך לחסרות סבלנות, חרדות, לסבול מהתקפי פאניקה, ומדוכדכות. מרביתן ידווחו על כך שהתפקוד בעבודה ויחסיהם עם בני המשפחה, נפגעים כתוצאה מהופעת הסימפטומים שמקשים על התפקוד היומיומי.

 

צומת חיים מאתגרת ותובענית זו, לצד הקושי בוויסות ובהתנהלות יום יום שגרתית, עלולים לעורר באישה מתח ובהלה ניכרים. בעוד היא התרגלה לחיות בתוך גוף פורה וחסון, עם יכולות טובות ורמת תפקוד גבוהה - היא עלולה לתהות מה משמעות גיל המעבר עבורה? האם היא יכולה להמשיך ולסמוך על חוסן הגוף? ועל האופן שבו היא מתנהגת או מרגישה? האם היא מכירה את עצמה או שלפתע היא משתנה?

גיל המעבר כשמו כן הוא – גיל שבו מתרחש מעבר, מתקופת חיים אחת לאחרת. כזה שמצריך תהליך של גדילה והתגבשות של זהות.

בניגוד לתקופות חיים אחרות, בהן נשים מבינות כי הן גדלות מתפקיד לתפקיד (ילדה לאישה, אישה לאם וכן הלאה...) סביב תקופת גיל המעבר ישנה בורות גדולה. נשים חסרות את הידע וההבנה אודות המשמעויות הגופניות והנפשיות של תהליך זה, והן אינן מחזיקות איזו תמונה עתידית על האופן שבו הן צפויות לצאת מתהליך זה, מתי ובאיזה אופן.

באותו האופן אנו כמטפלות ומטפלים שעובדים עם נשים בגילאים אלו, רחוקים מלהכיר לעומק את מגוון ההשלכות של תקופה סוערת זו, את הדינמיקה הנפשית הצפויה לעלות ואת האופנים בהם ניתן לטפל בנשים ולאפשר להן לעבור תהליך משמעותי וחשוב.

 

בקורס זה, נאסוף את מיטב המרצים בתחומי הגניקולוגיה, פסיכיאטריה, פסיכולוגיה ויוגה על מנת לייצר תמונה שלמה ואינטגרטיבית רחבה ומעמיקה אודות גיל המעבר.

לתיאור מורחב של הקורס

לטופס הרישום

בשל סיבות בלתי צפויות הקורס נדחה למועד אחר

bottom of page