קורס להדרכת הורים בגישת הסמכות החדשה

טיפול בקשיי תפקוד לאורך החיים:

הסתגרות וחרדה, קשיי התנהגות ומצבי תלות תובענית 

 

קורס מקוון - בהנחיית ד"ר אוהד נחום - פתיחה אוקטובר 2020

מטרת הקורס: היכרות עם גישת הסמכות החדשה והאופנים בהם ניתן ליישמה במקרים של קשיי תפקוד, חרדה ,הסתגרות, קשיי התנהגות ותלות תובענית לאורך החיים (הן בקרב ילדים והם בקרב בוגרים).

 

קשיי תפקוד לאורך החיים: במקרים רבים אירועי חיים, תחלואה גופנית או פסיכולוגית, עלולים להוביל לקשיים, אשר מתעצמים לעיתים לכדי מצבים של פגיעה משמעותית בתפקוד היומיומי הנורמטיבי. בגילאים צעירים מצבים אלו עשויים להתאפיין בהסתגרות בחדר, חרדות חברתיות, התפרצויות זעם והשלטת טרור בבית, ובסירוב לקבלת טיפול מכל סוג שהוא. התנהגויות אלו עלולות לאפיין לא רק ילדים צעירים, אלא גם בוגרים אשר אינם מצליחים לתפקד, מתקשים להסתגל לדרישות החברה ונותרים תלויים בהוריהם באופן שאינו תואם גיל. למעשה אנו עדים בשנים האחרונות להתרחבות קבוצת הבוגרים והבוגרים הצעירים אשר אינם צולחים את שלב הבגרות המוקדמת ושוקעים לפאסיביות, חרדה, דיכאון וחוסר תפקוד. מול חוסר יכולתם לקיים חיים עצמאיים של עבודה, לימודים או עיסוק פרודוקטיבי, נותרים הוריהם חסרי אונים, בייחוד כאשר הילד מיואש או חרד מכדי לשתף פעולה עם אפשרות לקבלת טיפול ועזרה.

 

גישת הסמכות החדשה: מבוססת על עבודותיהם של פרופסור חיים עומר ותלמידיו בתחום פסיכולוגיית ההתנגדות הלא-אלימה בשני העשורים האחרונים. פיתוחה של השיטה הוביל לעקרונות סמכות חדשים ומודרניים המכונים "הסמכות החדשה" אשר ניתנות ליישום בהקשר המשפחתי והקהילתי במגוון קשיים. יתרונה של הגישה טמון ביכולתה להתוות דרך לנוכחות יציבה ומעוגנת של ההורים גם במקרים בהם קיימת התנגדות או אי שתוף פעולה מצד המטופל המזוהה (IP) ללא קשר לגילו, וזאת מבלי להיקלע למאבק כוחות מסלים. גישה טיפולית זו הינה מבוססת מחקר וראיות ומצביעה לא רק על שינוי תפקודי התנהגותי במצבים קשים, אלא גם על שיפור בדימויו העצמי של ההורה ובתפיסת ההורות שלו.

'.

לתיאור מורחב של הקורס

לטופס הרישום

הרצאת מבוא: עקרונות הטיפול בגישת הסמכות החדשה - ד"ר אוהד נחום